مهندس خانی

09126990609

آموزش گیاهان آپارتمانی

مقدمه :

آشنایی با تمامی نیاز های گیاهان

۱ - خاک

۲ - آب

۳ - هوا

۴ - نور

۵ - دما

۶ - رطوبت

۷ - مواد غذایی و کود

۸ - قارچ کش

۹ - آفت کش

۱ - انواع خاک و بستر کشت :

خاک رسی:


خاک رس در کشاورزی به خاکی اطلاق می شود که بافت آن را، حدود ۴۰ درصد، ذرات بسیار ریز تشکیل داده باشد. این خاک بافت سنگین و متراکمی دارد و قابلیت نگه داشتن آب آن بالاست و زهکشی آن به مراتب پایین است.

خاک شن و ماسه :

خاک شنی در کشاورزی به خاکی اطلاق می شود که بافت آن را، حدود ۴۰ درصد، ذرات بسیار درشت تشکیل داده باشد. این خاک بافت درشت و سبکی دارد و به دلیل تخلخل بالا و منافذ درشت ظرفیت نگهداری آب پایینی دارد و زهکشی در آن به خوبی انجام می باشد .
خاک شن و ماسه برای گیاهان از کف رود خانه بدست می اید که نفوذ پذیری بالایی دارد و هیچ ارزش غذایی برای گیاه نداشته و صرفا جهت زهکشی خاک ، نماندن اب در خاک، جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه و اکسیژن رسانی کاربرد دارد

خاک برگ

خاک برگ از پوسیده شدن مواد آلی، نظیر شاخ و برگ درختان، چمن های قیچی شده و غیره به واسطه فعالیت میکرواورگانیسم ها بوجود می آید. در اثر پوسیده شدن کامل و فعل و انفعالات شیمیایی که در این مواد صورت می گیرد تبدیل به خاک برگ می شود .

خاک برگ در مراحل اولیه برای گلها و گیاهان ارزش غذایی خاصی ندارد و فقط بخاطر سبک بودن و قابل نفوذ کردن خاک و افزایش زهکشی از آن استفاده می شود.

پرلیت یا پرلایت

از فواید پرلیت چگالی بسیار پایین آن است و با افزودن به خاک به ویژه خاک‌هایی با بافت سنگین به سبک‌تر شدن آن خاک کمک شایانی می‌کند و در نتیجه باعث افزایش تخلخل خاک و به تبع آن بهبود تهویه و آبدهی خاک می‌شود. همچنین از دیگر فواید پرلیت افزایش قدرت نگهداری آب و مواد غذایی و تغذیه مداوم گیاه است. همیشه به اندازه مشخص و کمی از این نوع خاک در ترکیب خاک گلدان استفاده کنید چون وجود مقدار زیاد آن در خاک موجب بالا رفتن رطوبت بعد از آبیاری و یا زیاد شدن هوا در خاک گلدان خواهد شد .
پرلیت در دو سایز متوسط و ریز (شکری) موجود می باشد
از پرلیت ریز (شکری) بیشتر برای ریشه دار کردن قلمه ها استفاده می شود .

ورمی کمپوست

متشکل از دو لغت ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) به معنای نوعی کود آلی است، که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌شود. ورمی‌ کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک نوعی کرم خاکی با نام علمی Eisenia foetida می‌باشد این جانور با تغذیه از مواد آلی موجود در طبیعت آن را به کود آلی مغذی تبدیل نموده به گونه‌ای که در حال حاضر این کود به عنوان یکی از غنی‌ترین کودهای آلی بیولوژیک شناخته شده در دنیا می‌باشد. کاربرد ورمی‌کمپوست در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد.
ورمی‌کمپوست علاوه بر قابلیت جذب آب با حجم بالا، شرایط مناسب جهت دانه بندی و قدرت نگهداری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می‌نماید.

۲ - اب


آب گیاهان اپارتمانی چند ویژگی باید داشته باشد :

بدون کلر ، تسویه شده ، هم دما با محیط و به اندازه

آب مورد نیاز چند روز آتی خود را در ظرفی بریزید و ۲۴ ساعت در محیط نگه دارید سپس به گیاهان بدهید با این کار کلر آب کامل از بین می رود و هم دما با محیط می شود و بهترین گزینه جهت آبیاری می شود .

این مورد برای تمامی گیاهان زینتی الزامیست .

منظور از اندازه و میزان آبیاری گیاهان باید عرض کنیم این مورد به شرایط محیطی شما وابسته می باشد

هر زمان که سطح خاک گیاه شما به اندازه دو بند انگشت خشک شد اقدام به ابیاری نمایید .

۳ - هوا (گردش هوا)

هرگاه چیزی مانع جریان هوای اطراف یک گیاه شود، آن گیاه ممکن است تا مدت‌های زیادی مرطوب باقی بماند. این رطوبت شرایط مناسبی را برای گسترش بسیاری از بیماری‌های قارچی مانند سفیدک سطحی و لکه‌های سیاه روی برگ ها و ساقه ها فراهم می‌کند.

این شرایط هنگامی بدتر می‌شود که آب روی گیاهان به انتشار هاگ‌ها و دیگر عوامل مشکل‌زا به گیاهان دیگر کمک می‌کند.
فقط برگ‌های خیس نیستند که برایمان مشکل ایجاد می‌کنند. خاک مرطوب نیز حشرات زیادی را مانند حلزون و مگس‌ها را به خود جذب می‌کند. هنگامی که شما گیاهان را تغذیه می‌کنید، این حشرات برای خود لانه می‌سازند. هنگامی که هوا میان گیاهان جریان داشته باشد، رطوبت مشکل چندانی برای شما ایجاد نمی‌کند. تنها یک نسیم ملایم برای حل این مسئله کافی است. یک نسیم قوی می‌تواند آسیب ناشی از حشرات پرنده را کاهش دهد زیرا آن‌ها نمی‌توانند برای یک مدت طولانی روی گیاه بنشینند. حتی پشه و مگس‌های مزاحم نیز در هنگام وزیدن باد، به سختی می‌توانند موجب اذیت گیاه شوند.

برای برطرف کردن این مورد می توانید در طی روز چندین مرتبه پنجره ها را باز کرده و به گردش هوا در اطراف گیاه کمک کنید .

هرگز گیاهان را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید .

۴ - نور

ساده ترین بیان جهت توصیف نور گیاهان آپارتمانی به صورت خلاصه باید گفت نور غیر مستقیم در مکانی از منزل که بیشترین نور رو دارا می باشد .
بهترین مکان گیاهان اپارتمانی در منازل پشت پنجره جنوبی با واسطه یک پرده توری را می توان مثال زد .

۵ - دما

با یک دما سنج در محیط می توانید این نیاز مهم گیاه را کنترل نمایید .
دمای رشد گیاهان بین ۱۸ تا ۲۴ درجه برای تمامی گیاهان زینتی می باشد .
دمای ۲۱ درجه اید آل ترین دما برای گیاه شما می باشد .
دمای بالای ۳۰ درجه و پایین ۱۰ درجه در گیاه باعث ایجاد توقف رشد می شود .

۶ - رطوبت

رطوبت یکی از اساسی ترین موارد سلامت و شادابی گیاهان می باشد .

رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد می باشد .

توجه داشته باشید که در کنار رطوبت باید گردش هوای خوب برای گیاه فراهم کنید تا دچار مشکلات بعدی نشود

روش های عملی برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی :

- شاید بشه گفت غبارپاشی که بهش مه پاشی هم گفته میشه پرکاربرد ترین روشی است که در بین کسانی که گل و گیاه نگهداری میکنند رایج است، میشه گفت این روش میتونه رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی رو به خوبی فراهم کند- میتونم بگم یکی از روش های اصولی و درست برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان ساخت جزیره برای گلدان است به این صورت که سینی پر آب در کنار گیاهان خود قرار دهید .


- یکی دیگر از بهترین روشها برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی استفاده از دستگاه بخور است، اگر تعداد گل و گیاه زیادی دارید و یا اینکه گیاهان شما جزو گیاهان به شدت رطوبت دوست هست بهتر است یک دستگاه بخرید تا خیال خودتان رو برای همیشه راحت کنید، بهترین دستگاه برای گیاهان، دستگاه بخور سرد است که هیچ آسیبی به گیاهان وارد نمی کند.

دستگاه بخور سرد
مه پاشی
جزیره

۷ - مواد غذایی و کود

گیاهان برای رشد طبیعی و تکمیل چرخه زندگی خود به ۱۷ عنصر احتیاج دارند. که این عناصر شامل نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ، بور ، کلر ، آهن ، منگنز ، روی ، مس ، مولیبدن، نیکل و سه عنصر غیر معدنی کربن، هیدروژن و اکسیژن نیاز دارند.

این عناصر را می توان به دو بخش مهم و ضروری (ماکرو) و ریز مغذی ها (میکرو) تقسیم کرد.

عناصر ماکرو (ضروری) شامل نیتروژن ، پتاسیم و فسفر است (NPK)

عناصر میکرو یا ریز مغذی ها شامل کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ،کلرید ، آهن ، بور ، منگنز ، روی ، مس ، مولیبدن و نیکل هستند.

کود های تخصصی تافکو تمامی کود های تخصصی (ماکرو) و ریز مغذی ها را دارا می باشد .

و خیال شما را جهت تغذیه گیاهانتان برای همیشه راحت نموده است .

جهت خرید کود از قسمت ملزومات گیاهان اپارتمانی دیدن نمایید .

احتمالا به این فکر می کنید که این کود ، تغذیه کامل گیاه می باشد و هیومیک اسید و کود ضد تنش چه کاربردهایی دارند :

هیومیک اسید :

هیومیک اسید (FA) به دليل دارا بودن ترکیبات آلی مواد طبیعی و زیستی برای باغبانی بسیار محبوب است.

از مزايای هیومیک اسید افزایش جذب مواد مغذی گیاه، رشد ریشه و بهبود ساختار خاک همچنين به عنوان نرم کننده خاک استفاده می شود. دلیل اصلی استفاده باغبانان از هیومیک اسید کمک به افزایش میکروارگانیسم ، جذب مواد مغذی و تغییر PH خاک است که باعث می شود گیاه مواد مغذی بیشتری جذب کند.

همچنین به کاهش میزان نمک موجود در خاک و اثرات نامطلوب آن بر روی کودها و علف کش ها کمک می کند.

کود ها بیشتر در PH اسیدی جذب می شوند یعنی PH 6 - 6.5 و آب های شهری PH بالای ۸ دارند و خاک را قلیایی می کنند که در این صورت جذب مواد غذایی به سختی صورت می گیرد

هیومیک اسید این مشکل را بر طرف نموده و چند روز قبل از کود دهی حتما به خاک آبیاری نمایید تا پس از کود دهی حداکثر کود جذب گیاه گردد


کود ضد تنش سامانتین :

سامانتین+ مجموعه ای از ۱۸ نوع اسید های آمینه مورد نیاز برای گیاه می باشد که منبع طبیعی و گیاهی داشته و حاوی ۶۰ درصد اسیدآمینه می باشد. در شرایط نامساعد محیطی (تنش های خشکی، شوری، سرما و ...) که عمل ساخت اسیدهای آمینه به کندی صورت گرفته یا متوقف می شود، استفاده از کود سامانتین ، نیاز به ساخت اسیدهای آمینه را برطرف نموده و این امکان را به گیاه می دهد که انرژی ذخیره شده خود را صرف رشد بیشتر و بالا بردن عملکرد و کیفیت محصول نماید

مزایا و ویژگی ها:

بهبود جذب عناصر از طریق ریشه افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامطلوب محیطی (خشکی، سرما، شوری، تگرگ، بیماری ها و...) بهبود طعم، رنگ، استحکام، حفظ و دوام میوه کمک به گیاه برای تولید راحت تر و سریع تر پروتئین مورد نیاز خود و صرفه جویی در انرژی مورد نیاز برای تولید اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ساخت پروتئین ها و سلول های گیاهی

۸ - قارچ کش ها :

انواع قارچ ها و قارچ کش ها جزو پیچیده ترین و سردرگم کننده ترین مطالب برای دوستداران گیاهان می باشند

بنده به ساده ترین شکل ممکن و مختصر توضیحاتی اراِیه می نمایم

قارچ کش ها در دو نوع حفاظتی و درمانی (سیستمیک) می باشند

قارچ کش های حفاظتی مانند مانکوزب جهت پیشگیری و حفاظت و از بین بردن قارچ های خاک می باشند

قارچ کش های درمانی یا سیستمیک زمانی که گیاه درگیر با قارچ می باشد تجویز می گردد و به صورتی عمل می نماید که وارد بدنه اصلی گیاه می شود و از داخل با بیماری قارچی گیاه مبارزه می کند از جمله قارچ کش درمانی و سیستمیک می توان به قارچ کش کاربندازیم اشاره کرد

قارچ کش سیستمیک کاربندازیم
قارچ کش غیر سیستمیک حفاظتی مانکوزب

سوالی که اکثر دوستان می پرسند اگر این دو قارچ کش اصلی تمامی قارچ های گیاهان را از بین می برند پس انواع مختلف قارچ کش در بازار مانند تیوفانات متیل ، کاپتان ، اکسی کلر مس و غیره چه کاربردی دارند

در پاسخ به این سوال باید گفت انواع و گستره قارچ ها بسیار وسیع هستند
۷۰ درصد قارچ هایی که گیاهان آپارتمانی را در گیر میکنند با دو قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم قابل درمان و پیشگیری می باشند

در صورتی که پس از دو هفته نتیجه مثبتی حاصل نشد به مرحله بعد و استفاده از قارچ کش های قوی تر مانند تیوفانات متیل و اکسی کلر مس می رویم .

قارچ کش تیوفانات متیل
قارچ کش اکسی کلر مس

آفات گیاهان و افت کش ها :

این مبحث بیشترین نا امیدی را در بین عاشقان گیاهان آپارتمانی ایجاد می کنند

اما با وجود اولین و قوی ترین کارخانه و برند قارچ کش و آفت کش در ایران با نام آریا شیمی

که برند و گلخانه تافکو نمایندگی رسمی این گروه تولیدی در مرکز تهران می باشد

نوید از بین رفتن این دغدغه شما دوستان به پایان می رسد

گیاه و خاک حدودا ۱۵ نوع آفات به سراغ خاک و ساقه و برگشان می رود مانند خانواده کنه ها ، شته ها ، پشه سیاه ، پشه سفید ، کرم ، هزار پا و غیره ...

که هر یک ازین آفات سم مخصوص به خود را جهت از بین رفتن دارند

گروه کارخانه جات آریا شیمی محصولی به نام سم سایپرمترین ۴۰% به بازار روانه نموده که حدود ۹۰% آفات را کنترل می نماید

و به صورت آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده می باشد .

تیم تافکو با سالها تجربه و کسب علوم دانشگاهی و تجربی شرایطی را برای دوستداران گیاهان فراهم نموده که در کمال آرامش از گیاهان زیبا و سالم خود لذت ببرند و کانون گرم زندگیشان گرم تر و مملوء از عشق شود .

ما هر آنچه بلد بودیم به ساده ترین و چکیده ترین حالت ممکن در این مقاله تقدیم نگاه گرمتان کردیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *